Tartalomjegyzék
A csővirágú kaktusz Dél-Amerikából – elsősorban Bolívia és Argentína területéről – származik. A kaktuszok szárazságtűrő képessége éppen annak köszönhetően, hogy sivatagos területeken terjedt el, igazán rendkívüli. Akár évekig is képesek életben maradni víz nélkül, mivel vízmegkötő vegyületeiknek köszönhetően raktározzák az esős időszakban hullott csapadékot. A sivatagban élő emberek már régen felismerték és hasznosították is a kaktuszok eme tulajdonságát.
Már az aztékok ívóvizet nyertek belőle és a külső bőr lehántása után a húsát étkezésre használták. De vannak ehető gyümölcsű kaktusz fajták, mint pl. a Nyuszifül vagy Medvetalp kaktusz termése is. Bizonyos területeken a kaktuszt tüzelőként is hasznosították.
Csővirágú kaktusz jellemzői
Ez a kaktusz rendkívül lassú növekedésű, mely akár az egy métert is meghaladó oszlop formájúra fejlődik. Vékony, ezüstösfehér tövisei miatt rendkívül mutatós, gyapjas kinézetű. Virágai formájáról kapta a nevét, mely az oszlop felső részén féloldalt csőszerű formát öltenek. Nem nyílnak ki teljesen, mert szirmaik összeforrtak és mindössze öt napig virágoznak. Többnyire élénk – jellemzően sötét vöröses barna színűek, melyek a 8-10 cm hosszúságot is elérhetik. Termést is hoz, mely piros színű, gömbölyű vagy bunkósbot formájú.
A csővirágú kaktuszok gondozása
Bár a gondozásuk nem igényel nagy szakértelmet, azonban néhány dolgot érdemes betartani:
- Jó víz elvezetésű, homokos, laza, levegős földkeverékbe ültessük.
- Több vizet igényel, mint általában a kaktuszok, de ne öntözzük túl és pangó víz se álljon alatta.
- Tavasszal és nyáron bőségesen kell öntözni és kéthetente egyszer ajánlott kaktusz tápot is adni neki.
- A világos, napfényes helyeken érzi igazán jól magát.
- Tavasszal és nyáron kitehetjük az erkélyre vagy nyitott verandára.
- Csak akkor virágoznak, ha hidegben teleltetjük. Télen – decembertől februárig – hűvös, de világos helyen tartsuk, ahol a hőmérséklet 8– 10°C körül van. Ez alatt az idő alatt ritkábban kell öntözni.
- Akár a – 15°C fokos hőmérsékletet is elviseli.
- Nyáron – júniustól augusztusig van a növekedési időszaka, ekkor már rendszeres öntözést igényel úgy, hogy a gyökerei is vízhez jussanak.
- Érdemes esővízzel öntözni, ha lehetőségünk van rá.
- Amennyiben kinőtte az ültető edényét, a szükséges átültetés ősszel javasolt.
- Szeptember végén, október elején ajánlott újra bevinni a lakásba.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Kaktuszf%C3%A9l%C3%A9k
Vissza a kategória cikkeihez
Címlap kép: Csővirágú kaktusz (forrás: https://goldenpalm.hu/Cleistocactus-straussii-Csoviragu-kaktusz-5db-mag)