Tartalomjegyzék
A levélkaktusz – más néven Epiphyllum – különböző kaktusz fajták keresztezésének eredménye, ezáltal egy hibrid fajta. Rendkívül mutatósak – főleg a 15-20 cm nagyra is megnövő virágaival – és nemcsak a gyűjtők kollekcióiban található meg. Számos otthonnak dekoratív dísze, mely különleges gondoskodást nem is igényel, így bárki könnyedén megpróbálkozhat a tartásával, nem fog csalódni. Tüskéi nincsenek, így sokan nem is tekintik kaktusznak. Ugyanis tövise van, mégsem rózsa, mivel hajszálszerű képződményeket visel a hajtásszéleken és az ízeknél.
Levélkaktusz jellemzői
A kaktuszok családjába tartozó nemzetség, melynek 15 faja ismert. Eredendően fán található, a meleg párás levegőt kedveli és a lombkorona által megszűrt fény bőven elegendő a fejlődéséhez. Gyökerei a fakéreg repedésébe, az ágak között összegyűlt humuszba kapaszkodnak. A nevével ellentétben pedig nincsenek levelei, mivel, amit annak vélünk, az tulajdonképpen a szára. Napjainkra számos keresztezéssel létrejött faja van, de az eredeti fajok virágai csak egy éjszakára bontják ki virágaik szirmait. A virágok a szárak végein fejlődnek. A számos keresztezésnek köszönhetően a különböző hibrid fajták sárga, narancssárga, rózsaszín, piros, sőt akár lila virágokat is növesztenek. Ezek azonban nem illatosak.
Levélkaktuszok gondozása
Bár a gondozásuk nem igényel nagy szakértelmet, azonban néhány dolgot érdemes betartani, ha szépen virágzó növényeket szeretnénk.
- Jó víz elvezetésű talajba tegyük (pl. orchideaföld), ahol a gyökérzete is levegősen tud lenni.
- Csak akkor öntözzük tavasztól késő nyárig, ha a talaj felszíne már kiszáradt.
- Pangó víz ne álljon alatta.
- A növekedési időszakban kéthetente ajánlott kaktusz tápot is adni neki.
- Tavasszal és nyáron szereti a párás, meleg helyeket, de tűző napra ne tegyük. Ilyenkor kitehetjük az erkélyre, akár nyitott verandára is. A cserép köré helyezünk nedves kavicsot.
- Télen hűvös helyen – de 10°C alatt ne – tartsuk. A növekedési időszakban minimum 15 °C-os télikertben, vagy lakás előszobájában, világos helyen neveljük.
- Ebben a nyugalmi időszakban éppen hogy nedves földben tartsuk egészen a bimbózásig.
- Majd emelhető a hőmérséklet és az öntözés gyakorisága is.
- Ha elvirágzott nyugalmi időszakra van szüksége, tegyük félárnyékos helyre.
- Amennyiben kinőtte az ültető edényét, augusztusban javasolt az átültetése.
- A teljes nyugalmi időszaka szeptember és január között van, ebben az időszakban az öntözését csökkenteni kell.
- Novembertől tartsuk hűvös helyen.
- Szaporítása levéldugványokkal történik.
- Nagyobb méretű növény esetében érdemes támasztékot alkalmazni.
Levélkaktuszok visszavágása
A virágok elnyílása után a már idősebb szártagokat érdemes le is vágni. Ezzel ugyanis serkenthetjük az újabb hajtások növekedését és egészségesebb, átláthatóbb növényt kapunk.
Betegségei
A túlöntözését a növény végi rothadás jelzi. Amennyiben viszont kevés vizet kap a levelei fonnyadnak, ráncosak lesznek. Mindenképpen érdemes az öntözésére odafigyelni.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Kaktuszf%C3%A9l%C3%A9k
Vissza a kategória cikkeihez